Sprzęt fotograficzny

5 lipca 2017
Posted in Fotografia
5 lipca 2017 Kiki

Sprzęt fotograficzny

Sprzęt fotograficzny

Jaki sprzęt fotograficzny używam w swojej fotografii? Od samego początku mojej przygody z fotografią zadawałem pytania jaki sprzęt powinienem kupić. Co używać by zdjęcia były prawidłowo naświetlone, odpowiednio ostre i miały żywe ciekawe kolory. Dziś już wiem że cudownych obiektywów nie ma, że nie każdym body wykonam super szybką serie ostrych zdjęć. Wiem dużo ale na pewno nie zgłębiłem wszystkich tajników fotografii. Sprzęt jaki posiadam szukałem, wybierałem i testowałem przez kilka lat. Na podstawie własnych doświadczeń skompletowałem obiektywy, statywy, głowice statywowe, filtry fotograficzne oraz dodatkowy sprzęt fotograficzny.

Poszukiwania odpowiedniego sprzętu

Na każdym etapie wyszukiwania sprzętu brałem pod wzgląd najważniejsze dane sprzętu które mogą mi pomóc w osiągnięciu odpowiedniego efektu końcowego. Sugerowanie się w tym przypadku niską ceną zakupu sprzętu jako najważniejsze kryterium wyboru jest moim zdaniem błędne. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego że to hobby jest po prostu drogie i kropka. No dobrze. To najważniejsze już mamy za sobą. Teraz opowiem trochę więcej o moim sprzęcie fotograficznym. Body czyli tz puszka. Miałem kilka aparatów fotograficznych. Przez czysty przypadek zakup pierwszej lustrzanki padł na firmę Canon.

Czemu Canon?

Nie wiem i raczej nie jest to dla mnie istotne. Kupiłem Canona i tak zostało do dziś. Czy inne firmy produkujące aparaty są gorsze? Nie. Nikon, Sony czy Olympus to równie dobre puszki i na pewno mają swoje zalet jak i wady jak każdy sprzęt fotograficzny. Nie będę się rozpisywał jakie to modele Canona testowałem, był model 600D, 650D, 70D, 6D i inne…. Obecnie fotografuje Canonem 5D Mark IV. Dla mnie to wspaniała puszka. Opisów jaki to dokładnie sprawdzony w boju sprzęt w sieci nie ma wiele na ta chwilę ale ja mogę tylko ten model pochwalić i polecić innym.

Fotografia krajobrazowa nocnego nieba

Zachód słońca

W tym rodzaju fotografii z racji tej że fotografuje często w nocy i do tego panoramy rozległe, używam obiektywów dość jasnych i systemowych. Dlaczego systemowych? Bo lepiej współpracują z moim body. Obecnie posiadam szkła Canon EF 35mm f/1.4 L USM oraz Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM. To moje ulubione obiektywy do fotografii nocnej.

Statyw fotograficzny

To kolejne narzędzie konieczne do wykonania zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych. Tu posiłkuję się trzema statywami. Mini statyw firmy FOTOPRO M-5 MINI. To bardzo fajny tripod w obudowie metalowej z chowanymi plastikowymi nóżkami, składany i zajmujący po złożeniu mało miejsca w moim plecaku. Często zabierany również i na długie wycieczki krajoznawcze. Drugi mój statyw też został wyprodukowany w firmie FOTOPRO. To wersja dużego statywu, o konstrukcji metalowej w całości i oznaczeniu FOTOPRO MGA-684N. Jest stabilny i dość ciężki i przez to świetnie nadaje się do fotografii cięższym sprzętem fotograficznym. Statyw aluminiowy Manfrotto MT055XPRO3 to mój kolejny statyw jaki używam i na stałe wożę w bagażniku mojego samochodu. Głowice statywowe to typowe kulowe głowice producenta FOTOPRO FPH-53P oraz głowica Manfrotto MHXPRO-3WG z przekładnią zębatą – płytka 200PL/RC2 świetnie nadająca się do fotografii panoram. Posiadam jeszcze głowicę statywową gimbalową Triopo DG-3 i używam ją do teleobiektywu i fotografii zwierząt, ptaków i lotniczych.

Dodatkowy osprzęt fotograficzny

Głowica do astrofotografii to już wyższa szkoła w fotografii gwiazd i nocnego nieba. Sky-Watcher Star Adventurer PRO to mała i bardzo precyzyjna głowica paralaktyczna która wspaniale sprawdza się w fotografowaniu szerokiego pola nieba. Precyzyjna podświetlana lunetka biegunowa, kilka automatycznych programów pracy głowicy, małe wymiary i mały ciężar stanowi  niezaprzeczalne atrybuty tego urządzenia. Dobra latarka czołowa i latarka podręczna to niezbędne akcesoria nocnej fotografii. Filtry fotograficzne jakie używam? System Cokin P z uwagi na szerokokątne obiektywy. Filtry szaro połówkowe, szare pełne oraz dwa specjalne. COKIN Z173 Z-PRO efektowy polaryzacyjny oraz PureNight by Lonely Speck.
Lampa błyskowa z zastosowaniem do makrofotografii. Lampa systemowa Canon MT-24EX dwupalnikowa. Z uwagi na zmienne warunki pogodowe i częste sytuacje gdzie występuje pogoda deszczowa sprzęt fotograficzny muszę zabezpieczyć przed działaniem wody czy wilgoci. Tu z pomocą mi przychodzi firma Manfrotto produkująca specjalne rękawy na obiektywy E-704 oraz pokrowiec do body E-702. Można oczywiście wykorzystać jakiś worek foliowy wkładając aparat do środka i przez wykonany otwór wystawić obiektyw na zewnątrz a całość zabezpieczyć przed rozwinięciem się na przykład gumka recepturką. To też zda egzamin.

Fotografia lotnicza

Liczne próby i testy różnego rodzaju teleobiektywów jakie pozwoliły by mi uzyskać zadowalające fotografie samolotów szybko poruszających się podczas pokazów powodowały pewną frustrację.  Albo teleobiektyw był z za krótką ogniskową albo był za ciemny. Jaki wybrać teleobiektyw zadawałem sobie takie pytanie. Szukałem informacji na stronach internetowych o tematyce lotniczej. Czytałem i stale nie mogłem uzyskać odpowiedzi. W miarę jasne obiektywy zmiennoogniskowe były maksymalnie do 400 mm. Wypróbowałem Canona 100-400 4.5-6.5 L IS USM w wersji pierwszej. Trwało to jakiś czas by wykonać sensowne testowe zdjęcia, sprawdzić efekt by zamienić go wersję drugą. Tu efekty były już dość dobre. Jednak jak zawsze trochę brakowało przybliżenia. Nawet zakup konwertera Canon Extender EF 1.4x III nie rozwiązywał problemu gdyż setup stawał się za ciemny i powodował za duże problemy z AF. Niestety ale nie było innego wyjścia jak zakup teleobiektywu stałoogniskowego Canon 500/4 L IS USM. No to rozwiązanie dało mi to co potrzebowałem. Trochę ciężki zestaw ale dający wspaniałe zdjęcie pod względem kolorów i pracy AF no i wykorzystania szybkości zdjęć seryjnych w moim body.

 

, , , , , ,

Comment (1)

  1. Witam ? Nazywam się Krzysztof Kiki Woźniak. Kiki? To mój pseudonim jaki otrzymałem w latach dziecinnych i używam go do dziś.
    Fotografią zainteresowałem się już w latach 80. Miałem przerwę kilku letnią w fotografowaniu ale coś mnie kolejny raz zafascynowało, oczarowało i postanowiłem wrócić do tego zainteresowania. Zapytacie co? Fotografia lotnicza oczywiście. Już od dziecka interesowałem się lotnictwem. Pierwsze kroki w modelarstwie. Pierwsza encyklopedia lotnictwa która czytałem tak jak by to były komiksy. Teraz zainteresowanie to doprowadziło mnie do czynnego uczestnictwa na różnego rodzaju piknikach lotniczych oraz pokazach wojskowych. Każda możliwość uczestnictwa w takim wydarzeniu a ja już jestem na płycie lotniska z moim aparatem gotowym do strzału. Lotnictwo to nie wszystko co mnie kręci w fotografii. Lubie podglądać przyrodę i tworzyć rozległe panoramy. Fotografowanie zwierząt też nie jest mi obce. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!